Vinnare Höstslaget

Resultat höstslaget den 24 september

A-klass

1. Jonas Norgren

2. Jan Tisell

3. Magnus Lindblom

B-klass

1. Mattias Carlsson

2. Olivia Bohlström

C-klass

1. Andreas Sandström

2. Björn Svensson

3. Peter W Axelsson

4. Johnny Struwe

Grattis till er alla 🙂

priser finns att hämta på kansliet.

Hösttouren

Hösttouren 2022

Påminner om att vi har möjlighet att spela / tävla på övriga västmanlandsbanor

till priset 170 kr / tillfälle.

Tävling i 4 klasser A, B, C och D

https://idrottonline.se/SvenskaGolfforbundet/Distriktsforbund/vastmanlandsgolfforbund/tavling/hosttourh22ochd22

Resultat Parslaget

resultat parslaget den 18 september.
1. Erika Norlén och Patric Esselin
2. Tina Färnskog och Timo Järvinen
3. Berit Frohm och Roger Frohm
4. Robin Pettersson och Christian Larsson
5. Karin Eriksson-Arnryd och Urban Söderström
Grattis till er alla 🙂
Priser finns att hämta på kansliet eller i shopen när kansliet är stängt.

Extra grattis till Robin Pettersson, 67 slag brutto ( tee 55 ) och  HIO på hål 11 🙂

Resultat Två Genarationer

Två Genarationer

1.  Gunnarsson / Spårebo

2.  Johansson / Bäckström

3.  Johansson / Johansson

Öppen Klass

1. Söderström / Söderström

2. Årman / Lindberg

3. Sellgren / Sellgren

grattis till er alla 🙂

 

KM 2022 Dam och Herr Åldersklasser

Här kommer vinnarna av 2022 års KM i åldersklasser.

Pojkar: Alfred Eriksson

H 45: Pontus Pettersson

H 55: Martin Sundstedt

H 65: Kjell Bergstam

H 75: Uno Olsson

D 50: Karin Eriksson-Arnryd

D 60: Ann-Mari Sahlin

Stort grattis till er 🙂

Restaurangen 6-7/8

Restaurangen kommer att vara stängd lördag 6/8 och söndagen den 7/8.

Kiosken är öppen som vanligt.

Golf Store Classic 17 juli

Resultat söndagens tävling

Golf Store Classic 17 juli

  1. Robert Karlsson/Henrik Schautz
  2. Oliver Norgren/Isac Skedung
  3. Mikael Ekholm/Kari Kahelin

Grattis till er 🙂

 

Resultat KM Herr och Dam

Resultat KM 10 juli 2022

Herr

  1. Robin Pettersson
  2. Howard Leamon
  3. Mikael Ekholm

Dam

  1. Karin Eriksson-Arnryd
  2. Ann-Mari Sahlin
  3. Olivia Bohlström

Grattis till er 🙂

Resultat SommarLaget 3 juli

A-klass

  1. Lennartsson / Nilsson
  2. Borlund / Eriksson
  3. Eriksson-Arnryd / Lindfors
  4. Bäckström / Lan

B-klass

  1. Nilsson / Ryström
  2. Oscarsson / Erkers
  3. Eriksson / Davidsson
  4. Årman / Pettersson

Grattis till er alla 🙂

 

Resultat Flaggtävling

Resultat flaggtävling den 6 juni.

  1. Timo Järvinen
  2. Marie Lindström
  3. Elias Fagerström
  4. Joakim Spårebo
  5. Stefan Larsson
  6. Carlos Nordström
  7. Johan Bäckström
  8. Anders Westman

Grattis till er 🙂

Vinster finns att hämta i shopen